  • MPQ8636HGV-20-Z
MPQ8636HGV-20-Z
advertisement
Manufacturer No:
MPQ8636HGV-20-Z
HK JDW NO:
541-MPQ8636HGV-20-Z
Package:
25-VFQFN
Datasheet:
MPQ8636HGV-20-Z
Description:
4.5V 25-Pin DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 200kHz~1MHz Tape & Reel (TR) 20A 25-VFQFN
Quantity:
In Stock : 15267
Step5Bar-code shipping tag
MPQ8636HGV-20-Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    25-VFQFN
  • Number of Pins
    25
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Type
    Adjustable
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    20A
  • Max Output Voltage
    13V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.611V
  • Topology
    Buck
  • Frequency - Switching
    200kHz~1MHz
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    611mV