  • MPQ8632GLE-10-Z
MPQ8632GLE-10-Z
advertisement
Manufacturer No:
MPQ8632GLE-10-Z
HK JDW NO:
541-MPQ8632GLE-10-Z
Package:
16-VFQFN
Datasheet:
MPQ8632GLE-10-Z
Description:
16 Terminals 4.5V 16-Pin DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 200kHz~1MHz Tape & Reel (TR) 16-VFQFN
Quantity:
In Stock : 9808
Step5Bar-code shipping tag
MPQ8632GLE-10-Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-VFQFN
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    57.09594mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    13V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    10A
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Output Voltage
    13V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.611V
  • Topology
    Buck
  • Frequency - Switching
    200kHz~1MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    611mV
  • Voltage - Output (Max)
    13V
  • Length
    4mm
  • Width
    3mm