  • MPH1405100KS
MPH1405100KS
advertisement
Manufacturer No:
MPH1405100KS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-MPH1405100KS
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 10UF 10% 400VDC AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MPH1405100KS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    Nichicon
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Series
    MPH
  • Size / Dimension
    1.665" Dia x 2.244" L (42.30mm x 57.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
  • Capacitance
    10 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6 mOhms
  • Lead Spacing
  • Voltage Rating - DC
    400V