  • MPC880CVR66
MPC880CVR66
advertisement
Manufacturer No:
MPC880CVR66
HK JDW NO:
318-MPC880CVR66
Package:
357-BBGA
Datasheet:
MPC880CVR66
Description:
1.27mm 1.83.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC880 1.8V 357-BBGA
Purchasing and Inquiry
MPC880CVR66 Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 357-BBGA. The packaging method Tray provides high reliability. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. The cpu microprocessor belongs to the MPC8xx series. It has DRAM RAM controllers. This microprocessor features HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces to better serve its users. At 3.3V, the CPU runs its I/O. This is a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Use MPC880 when searching for variants of the embedded microprocessor. A total of 357 terminations have been recorded. In the case of a 1.8V voltage supply, the embedded microprocessor should be turned on and run. A 32-Bit architecture is used. The maximum supply current is 1.9V. Microprocessors is a typical embedded microprocessor. Its external data bus width is 32. Datasheets specify that the embedded microprocessor requires 1.83.3V power supplies.
MPC880CVR66 Features
32-Bit Structure
MPC880CVR66 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MPC880CVR66 Microprocessor applications.
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • Smartphone
  • Food and beverage
  • Electronic jamming systems
  • Switches
  • Copiers
  • Day to day life field
  • Microwave ovens
  • Network communication, mobile communication field
  • Blenders
Step5Bar-code shipping tag
MPC880CVR66
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    MPC880
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B357
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Speed
    66MHz
  • Voltage - I/O
    3.3V
  • Ethernet
    10Mbps (2), 10/100Mbps (2)
  • Additional Interfaces
    HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
  • Height Seated (Max)
    2.52mm
  • Length
    25mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    357-BBGA
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TA
  • Number of Terminations
    357
  • ECCN Code
    5A992
  • Supply Voltage
    1.8V