  • MPC870VR66
MPC870VR66
advertisement
Manufacturer No:
MPC870VR66
HK JDW NO:
318-MPC870VR66
Package:
256-BBGA
Datasheet:
MPC870VR66
Description:
1.27mm 1.83.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC870 1.8V 256-BBGA
Purchasing and Inquiry
MPC870VR66 Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 256-BBGA. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~95°C TA should be understood. A MPC8xx series item. A CPU with this architecture uses DRAM RAM controllers. With its I2C, PCMCIA, SPI, TDM, UART interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. There is 3.3V I/O running on this CPU. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR, RISC. MPC870 is a good way to search for variants of the microprocessor. Total terminations are 256. You should be able to turn on and run the embedded microprocessor with a voltage supply of 1.8V. 32-Bit is its architecture. 1.9V is its maximum supply current. Microprocessors is a typical embedded microprocessor. 32 is the width of the external data bus on this CPU. The micro processor requires 1.83.3V power supplies according to the datasheets.
MPC870VR66 Features
32-Bit Structure
MPC870VR66 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MPC870VR66 Microprocessor applications.
  • Fabric
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Aerospace navigation systems
  • Agriculture, transportation field
  • Industrial robot
  • Medical instruments chromatographs
  • DDC control
  • Fax machines
  • Smart instruments
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
Step5Bar-code shipping tag
MPC870VR66
  • Package / Case
    256-BBGA
  • Operating Temperature
    0°C~95°C TA
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    MPC870
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B256
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Speed
    66MHz
  • Voltage - I/O
    3.3V
  • Ethernet
    10/100Mbps (2)
  • Additional Interfaces
    I2C, PCMCIA, SPI, TDM, UART
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    23mm