  • MPC870CVR133
MPC870CVR133
advertisement
Manufacturer No:
MPC870CVR133
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MPC870CVR133
Package:
256-BBGA
Datasheet:
MPC870CVR133
Description:
1.27mm 1.83.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC870 1.8V 256-BBGA
Purchasing and Inquiry
MPC870CVR133 Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 256-BBGA. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. K-40°C~100°C TAw what the operating temperature is around -40°C~100°C TA. The MPC8xx series contains it. Memory controllers for this CPU are DRAM. This microprocessor has I2C, PCMCIA, SPI, TDM, UART interfaces to serve you better. There is 3.3V I/O running on this CPU. It is a MICROPROCESSOR, RISC in terms of uPs/uCs/Peripheral ICs. Use MPC870 when searching for variants of the embedded microprocessor. In total, 256 terminations have been made. With a 1.8V voltage supply, the part should be turned on and run. It is an architecture with 32 bits. 1.9V is its maximum supply current. An example of a Microprocessors microprocessor can be found here. The external data bus width of this CPU is 32. This CPU microprocessor requires 1.83.3V power supplies according to the datasheet.
MPC870CVR133 Features
32-Bit Structure
MPC870CVR133 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MPC870CVR133 Microprocessor applications.
  • Heart rate monitors
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Auto-breaking system
  • Mice
  • Network communication, mobile communication field
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Paper shredders
  • Multi-meter
  • Day to day life field
  • Xbox
Step5Bar-code shipping tag
MPC870CVR133
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    256-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • Series
    MPC8xx
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MPC870
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B256
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Power Supplies
    1.83.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Speed
    133MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Voltage - I/O
    3.3V
  • Ethernet
    10/100Mbps (2)
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
    No
  • RAM Controllers
    DRAM
  • USB
    USB 2.0 (1)
  • Additional Interfaces
    I2C, PCMCIA, SPI, TDM, UART
  • Co-Processors/DSP
    Communications; CPM
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    23mm