  • MPC860PCZQ66D4
MPC860PCZQ66D4
advertisement
Manufacturer No:
MPC860PCZQ66D4
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MPC860PCZQ66D4
Package:
357-BBGA
Datasheet:
MPC860PCZQ66D4
Description:
1.27mm 3.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC860 3.3V 357-BBGA
Purchasing and Inquiry
MPC860PCZQ66D4 Description
MPC860PCZQ66D4 Features
4Kb Instruction Cache; MPC860P - 16Kb Instruction Cache
4Kb Data Cache; MPC860P - 8Kb Data Cache
8Kb Dual Port RAM
Instruction and Data MMUs
Up to 32-Bit Data Bus (Dynamic Bus Sizing for 8,16, and 32 Bits)
32 Address Lines
Complete Static Design (040 MHz Operation)
Memory Controller (Eight Banks)
MPC860PCZQ66D4 Applications
Automotive
Infotainment & cluster
Communications equipment
Wireless infrastructure
Industrial
Motor drives
Step5Bar-code shipping tag
MPC860PCZQ66D4
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1995
  • Series
    MPC8xx
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    357
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MPC860
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B357
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Speed
    66MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Voltage - I/O
    3.3V
  • Ethernet
    10Mbps (4), 10/100Mbps (1)
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
    No
  • RAM Controllers
    DRAM
  • Additional Interfaces
    HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
  • Co-Processors/DSP
    Communications; CPM
  • Height Seated (Max)
    2.52mm
  • Length
    25mm