  • MPC857TZQ100B
MPC857TZQ100B
advertisement
Manufacturer No:
MPC857TZQ100B
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MPC857TZQ100B
Package:
357-BBGA
Datasheet:
MPC857TZQ100B
Description:
1.27mm 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC857 3.3V 357-BBGA
Purchasing and Inquiry
MPC857TZQ100B Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in 357-BBGA. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Understand how the operating temperature around 0°C~105°C TA is determined. This is part of the MPC8xx series. The CPU contains DRAM RAM controllers. Microprocessors with HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces are designed to serve users better. The CPU runs at 3.3V when it comes to I/O. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR, RISC. MPC857 is a good way to search for variants of the microprocessor. Overall, there are 357 terminations. Turning on and running the embedded microprocessor with a 3.3V voltage supply should be possible. There is a 32-Bit architecture in it. The maximum supply current is 3.465V. With a 32 external data bus width, this CPU has a wide data bus.
MPC857TZQ100B Features
32-Bit Structure
MPC857TZQ100B Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MPC857TZQ100B Microprocessor applications.
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Agriculture, transportation field
  • Automobile
  • DVD\DV\MP3 players
  • Telephone sets
  • Embedded gateways
  • Torpedo guidance
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
  • Smoke alarms
  • Projectors
Step5Bar-code shipping tag
MPC857TZQ100B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Ethernet
    10Mbps (1), 10/100Mbps (1)
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
    No
  • RAM Controllers
    DRAM
  • Additional Interfaces
    HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
  • Co-Processors/DSP
    Communications; CPM
  • Height Seated (Max)
    2.52mm
  • Length
    25mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    357-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    MPC8xx
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    357
  • ECCN Code
    5A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MPC857
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B357
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Speed
    100MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Voltage - I/O
    3.3V