  • MPC857DSLZQ66B
MPC857DSLZQ66B
advertisement
Manufacturer No:
MPC857DSLZQ66B
HK JDW NO:
318-MPC857DSLZQ66B
Package:
BGA
Datasheet:
Description:
Microprocessor 357-Pin 66MHz BGA
Purchasing and Inquiry
MPC857DSLZQ66B Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in BGA. 66MHz is the frequency of the CPU. You can find information about the functions of 357 pins in the datasheets. Data can be transferred over 32b bandwidths. If the temperature is higher than 105°C, the microprocessor should not operate. There is only 1 core in this processor. We expect the CPU's top frequency to be 66MHz. From 3.3V onwards, the CPU microprocessor can operate. In this case, the amount of RAM (Random-Access Memory) is set to 8kB.
MPC857DSLZQ66B Features
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
8kB RAM
MPC857DSLZQ66B Applications
  • Keyboards
  • Firewalls
  • Vacuum cleaners
  • Binding machines
  • Teletext terminals
  • Blenders
  • Scanners
  • Industrial instrumentation devices
  • Gas monitoring systems
Step5Bar-code shipping tag
MPC857DSLZQ66B
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    357
  • Weight
    2.1737g
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    66MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • RAM Size
    8kB
  • Frequency (Max)
    66MHz