  • MPC857DSLCVR66B
MPC857DSLCVR66B
advertisement
Manufacturer No:
MPC857DSLCVR66B
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MPC857DSLCVR66B
Package:
357-BBGA
Datasheet:
MPC857DSLCVR66B
Description:
1.27mm 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC857 3.3V 357-BBGA
Purchasing and Inquiry
MPC857DSLCVR66B Overview
With a packing size of 357-BBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. This CPU has 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus widths. It is important to understand the operating temperature around -40°C~115°C TA. This is a member of the MPC8xx series. There are DRAM RAM controllers used by this CPU. This microprocessor features interfaces I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART. 3.3V is the I/O speed of this CPU. The type MICROPROCESSOR, RISC belongs to uPs/uCs/Peripheral ICs. Use MPC857 when searching for variants of the embedded microprocessor. To date, there have been 357 terminations. Using a 3.3V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. This microprocessor has an architecture of 32 bits. The maximum supply current of this microprocessor is 3.465V. Its external data bus width is 32.
MPC857DSLCVR66B Features
32-Bit Structure
MPC857DSLCVR66B Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MPC857DSLCVR66B Microprocessor applications.
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Automobile
  • Projectors
  • Microwave ovens
  • Virtual reality VR robots
  • Xbox
  • Nintendo
  • Office automation equipment and computer peripherals
  • Vacuum cleaners
  • Metering & measurement field
Step5Bar-code shipping tag
MPC857DSLCVR66B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    357-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    MPC8xx
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    357
  • ECCN Code
    5A991
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MPC857
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B357
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Speed
    66MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Voltage - I/O
    3.3V
  • Ethernet
    10Mbps (1), 10/100Mbps (1)
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
    No
  • RAM Controllers
    DRAM
  • Additional Interfaces
    I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
  • Co-Processors/DSP
    Communications; CPM
  • Height Seated (Max)
    2.52mm
  • Length
    25mm