  • MPC8560CPX667LB
MPC8560CPX667LB
advertisement
Manufacturer No:
MPC8560CPX667LB
HK JDW NO:
318-MPC8560CPX667LB
Package:
FCBGA
Datasheet:
Description:
32-bit Microprocessor 667MHz 1.2V FCBGA
Purchasing and Inquiry
MPC8560CPX667LB Overview
Since the microprocessor is packed in FCBGA, shipping overseas is convenient. A MICROPROCESSOR, RISC represents the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Total terminations are 783. When the voltage supply is 1.2V, the cpu microprocessor should be powered on and run. It has a 32-Bit architecture. A CPU operates at a frequency of 667MHz. The embedded microprocessor is a typical Microprocessors. Data transfer has 32b bandwidths. Temperatures above 105°C are not suitable for operating the microprocessor. An injection of 783 pins is performed inside the body of the micro processor. 1 cores are present in this processor. CPU frequency will reach 667MHz at the top. As of 1.2V, the CPU microprocessor is capable of functioning. RAM (Random Access Memory) is designed to be 32kB.
MPC8560CPX667LB Features
32-Bit Structure
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
32kB RAM
MPC8560CPX667LB Applications
  • DVD\DV\MP3 players
  • Printers
  • Home video and audio
  • Switches
  • Toys
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Equipment control
  • Metering & measurement field
  • Petrochemical
  • Guidance-GPS
Step5Bar-code shipping tag
MPC8560CPX667LB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    783
  • Terminal Finish
    Tin/Lead/Silver (Sn/Pb/Ag)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Frequency
    667MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    783
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B783
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • RAM Size
    32kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    667MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Address Bus Width
    64
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Cores
    1
  • Height Seated (Max)
    3.85mm
  • Length
    29mm