  • MPC852TVR50
MPC852TVR50
advertisement
Manufacturer No:
MPC852TVR50
HK JDW NO:
318-MPC852TVR50
Package:
BGA
Datasheet:
Description:
1.27mm 1.83.3V 32-bit Microprocessor 256-Pin 1.8V BGA
Quantity:
In Stock : 3738
Step5Bar-code shipping tag
MPC852TVR50
  • Package / Case
    BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    256
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    5A991
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Microprocessor ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Power Supplies
    1.83.3V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    50MHz
  • Access Time
    50 μs
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Length
    23mm
  • Height Seated (Max)
    2.54mm