  • MPC850DECZQ50BU
MPC850DECZQ50BU
advertisement
Manufacturer No:
MPC850DECZQ50BU
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MPC850DECZQ50BU
Package:
256-BBGA
Datasheet:
MPC850DECZQ50BU
Description:
1.27mm 3.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC850 3.3V 256-BBGA
Purchasing and Inquiry
MPC850DECZQ50BU Overview
Since the microprocessor is packed in 256-BBGA, shipping overseas is convenient. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around -40°C~95°C TA should be understood. A MPC8xx series item. This CPU uses DRAM RAM controllers. To serve better this microprocessor features HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART interfaces. 3.3V is the CPU's I/O address. I would rate this as a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Try searching for variants of the cpu microprocessor with MPC850. As a whole, there are 256 terminations. Turning on and running the embedded microprocessor with a 3.3V voltage supply should be possible. There is a 32-Bit architecture in it. A maximum supply current of 3.6V can be achieved by the microprocessor. An example of a Microprocessors embedded microprocessor. With a 32 width external data bus, this CPU has a wide external data bus. According to its datasheet, this micro processor requires 3.3V power supplies.
MPC850DECZQ50BU Features
32-Bit Structure
MPC850DECZQ50BU Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MPC850DECZQ50BU Microprocessor applications.
  • Laminators
  • Smartphone
  • Current meter
  • Security systems
  • ECG machine
  • Calculators
  • Automobile
  • Microwave ovens
  • Speed meter
  • Ipad
Step5Bar-code shipping tag
MPC850DECZQ50BU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    256-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Series
    MPC8xx
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MPC850
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B256
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Speed
    50MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    26
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    32
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Voltage - I/O
    3.3V
  • Ethernet
    10Mbps (1)
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
    No
  • RAM Controllers
    DRAM
  • USB
    USB 1.x (1)
  • Additional Interfaces
    HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
  • Co-Processors/DSP
    Communications; CPM
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    23mm