  • MPC755BRX350LE
MPC755BRX350LE
advertisement
Manufacturer No:
MPC755BRX350LE
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MPC755BRX350LE
Package:
360-BCBGA, FCCBGA
Datasheet:
MPC755BRX350LE
Description:
PowerPC Microprocessor MPC7xx Series MPC755 360-BCBGA, FCCBGA
Purchasing and Inquiry
MPC755BRX350LE Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 360-BCBGA, FCCBGA. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around 0°C~105°C TA. A MPC7xx series item. This CPU is cored with a PowerPC processor. The CPU runs I/O at 2.5V 3.3V. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROPROCESSOR, RISC. You can search for variants of a microprocessor with MPC755.
MPC755BRX350LE Features
PowerPC Core
MPC755BRX350LE Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MPC755BRX350LE Microprocessor applications.
  • Safety field
  • Current meter
  • Projectors
  • Wastewater treatment
  • Firewalls
  • Multi-meter
  • Industrial control field
  • Computer/laptop
  • Fax machines
  • Gas monitoring systems
Step5Bar-code shipping tag
MPC755BRX350LE
  • Package / Case
    360-BCBGA, FCCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2001
  • Series
    MPC7xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MPC755
  • Speed
    350MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Core Processor
    PowerPC
  • Voltage - I/O
    2.5V 3.3V