  • MPC7410VS450LE
MPC7410VS450LE
advertisement
Manufacturer No:
MPC7410VS450LE
HK JDW NO:
318-MPC7410VS450LE
Package:
Datasheet:
MPC7410VS450LE
Description:
32-bit Microprocessor 360-Pin 450MHz 1.8V
Purchasing and Inquiry
MPC7410VS450LE Overview
To date, there have been 360 terminations. A 1.8V voltage supply should be used to turn on and run the cpu microprocessor. It has a 32-Bit architecture. There is 450MHz frequency set for the CPU. The datasheets for 360 pins provide details. An example of a Microprocessors microprocessor can be found here. To transfer data, there are 64b bandwidths available. Temperatures above 105°C are not suitable for operating the microprocessor. The CPU microprocessor body is injected with 360 pins. The CPU here has 1 cores. 450MHz is expected to be the top frequency of the CPU. In order to function, the embedded microprocessor must be set to 1.8V.
MPC7410VS450LE Features
32-Bit Structure
64b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
MPC7410VS450LE Applications
  • Auto-breaking system
  • Electromechanical control
  • Aerospace navigation systems
  • Equipment control
  • Graphic terminals
  • Instrumentation and process control field
  • Speed meter
  • Multi-meter
  • Paper shredders
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
Step5Bar-code shipping tag
MPC7410VS450LE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    360
  • Weight
    1.428504g
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    360
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    450MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    450MHz
  • Data Bus Width
    64b
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Core Architecture
    RISC
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Cores
    1
  • Height Seated (Max)
    2.2mm
  • Length
    25mm