  • MPC566AZP56
MPC566AZP56
advertisement
Manufacturer No:
MPC566AZP56
HK JDW NO:
699-MPC566AZP56
Package:
388-BBGA
Datasheet:
MPC566AZP56
Description:
1MB 1M x 8 FLASH PowerPC 32-Bit Microcontroller MPC5xx Series 388-BBGA
Quantity:
In Stock : 1932
Step5Bar-code shipping tag
MPC566AZP56
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    1MB 1M x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 40x10b
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    388-BBGA
  • Supplier Device Package
    388-PBGA (27x27)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MPC5xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    56
  • Speed
    56MHz
  • RAM Size
    36K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~2.7V