  • MPC5200CVR400BR2
MPC5200CVR400BR2
advertisement
Manufacturer No:
MPC5200CVR400BR2
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MPC5200CVR400BR2
Package:
272-BBGA
Datasheet:
MPC5200CVR400BR2
Description:
1.27mm PowerPC e300 Microprocessor MPC52xx Series 1.5V 272-BBGA
Purchasing and Inquiry
MPC5200CVR400BR2 Overview
The embedded microprocessor has been packed in 272-BBGA for convenient overseas shipping. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Tape & Reel (TR). There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. In the MPC52xx series, it is found. A PowerPC e300 processor powers this CPU. This microprocessor features AC97, CAN, J1850, I2C, I2S, IrDA, PCI, PSC, SPI, UART interfaces to better serve its users. 2.5V 3.3V is the I/O speed of this CPU. A MICROPROCESSOR represents the uPs/uCs/Peripheral ICs type. In total, there are 272 terminations. A 1.5V voltage supply should be used to turn on and run the cpu microprocessor. There is a maximum supply current of 1.58V in this microprocessor. There is a wide width of 32 on the external data bus of this CPU. There is a clock frequency of 35MHz on the microprocessor.
MPC5200CVR400BR2 Features
PowerPC e300 Core
MPC5200CVR400BR2 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MPC5200CVR400BR2 Microprocessor applications.
  • Toys
  • Metering & measurement field
  • Microwave ovens
  • Safety field
  • Agriculture, transportation field
  • Current meter
  • Walkie talkies
  • Playstation
  • Switches
  • Petrochemical
Step5Bar-code shipping tag
MPC5200CVR400BR2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    272-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    MPC52xx
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    272
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B272
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.58V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.42V
  • Speed
    400MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Core Processor
    PowerPC e300
  • Clock Frequency
    35MHz
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    32
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Voltage - I/O
    2.5V 3.3V
  • Ethernet
    10/100Mbps (1)
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
    No
  • USB
    USB 1.1 (2)
  • Additional Interfaces
    AC97, CAN, J1850, I2C, I2S, IrDA, PCI, PSC, SPI, UART
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    27mm