  • MPA-359THTU0
MPA-359THTU0
advertisement
Manufacturer No:
MPA-359THTU0
Manufacturer:
SICK, Inc.
HK JDW NO:
704-MPA-359THTU0
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
MPA-359THTU0 Overview
MPA-359THTU0 Features
Supply Voltage: 15V~30V
Operating Temperature: -20°C~70°C TA
MPA Series
Package / Case: Module
Mounting Type: Chassis Mount
Linear Range: 0 ~ 359.00mm (0 ~ 14.13)
MPA-359THTU0 Applications
There are a lot of SICK, Inc. MPA-359THTU0 Angle & Linear Position Measuring Sensors applications.
  • Direct microcontroller interfaces
  • Volume control on audio equipment
  • Control elements
  • Space restricted installations
  • Wire- die bonding machines
  • Medical robots and fitness equipment
  • Industrial motor position control
  • Materials testing machines
  • Joysticks
  • Non-Contacting Potentiometer
Step5Bar-code shipping tag
MPA-359THTU0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MPA
  • Part Status
    Active
  • Technology
    Magnetoresistive
  • Voltage - Supply
    15V~30V
  • Output
    Analog Voltage, 4 ~ 20mA
  • Termination Style
    Cable
  • Actuator Type
    T-Slot
  • For Measuring
    Linear Position
  • Linear Range
    0 ~ 359.00mm (0 ~ 14.13)