  • MPA-107THTP0B01
MPA-107THTP0B01
advertisement
Manufacturer No:
MPA-107THTP0B01
Manufacturer:
SICK, Inc.
HK JDW NO:
704-MPA-107THTP0B01
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
MPA-107THTP0B01 Overview
MPA-107THTP0B01 Features
Supply Voltage: 15V~30V
Operating Temperature: -20°C~70°C TA
MPA Series
Package / Case: Module
Mounting Type: Chassis Mount
Linear Range: 0 ~ 107.00mm (0 ~ 4.21)
MPA-107THTP0B01 Applications
  • Automotive temperature range
  • Materials testing machines
  • Irrigation equipment pivot control
  • Non-contact potentiometer
  • Pedal Position Sensor
  • Space restricted installations
  • Knob position sensors
  • Motor shaft position sensors
  • Rotary encoders
  • Cylinder position feedback
Step5Bar-code shipping tag
MPA-107THTP0B01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MPA
  • Part Status
    Active
  • Technology
    Magnetoresistive
  • Voltage - Supply
    15V~30V
  • Output
    Analog Voltage, 4 ~ 20mA
  • Termination Style
    Cable with Connector
  • Actuator Type
    T-Slot
  • For Measuring
    Linear Position
  • Linear Range
    0 ~ 107.00mm (0 ~ 4.21)