  • MP6507GR-Z
MP6507GR-Z
advertisement
Manufacturer No:
MP6507GR-Z
HK JDW NO:
541-MP6507GR-Z
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
MP6507GR-Z
Description:
4mm mm Motor Drivers 16 5V V 4mm mm
Purchasing and Inquiry
MP6507GR-Z Overview
There is a Tape & Reel (TR)package included in the design.Drivers controllers is packaged wDrivers controllersh a 16-VQFN Exposed Pad case.Mounting the part by Surface Mountis recommended.I believe it would be suitable for the component connected to Battery Powered.A device with a voltage range of 2.7V~15V volts is available.Regarding the operating temperature, it is in the range of -40°C~125°C TJ°C.Motors can be classified as Brushed DC.A total of 16terminations are available in the part.Drivers controllers is important to remember that this amplifier should be run at 5V.The recommended way to mount it is Surface Mount.Ensure that the part output current remains at 700mA.A STEPPER MOTOR CONTROLLERanalog integrated circuit is employed in the device.
MP6507GR-Z Features
Applications : Battery Powered
MP6507GR-Z Applications
There are a lot of Monolithic Power Systems Inc. MP6507GR-Z motor drivers applications.
  • Industrial lighting
  • LED bias
  • Tail lights
  • Home lighting systems
  • Step-up or step-down driver topologies
  • Commercial office
  • Hazardous application
  • Automotive instrumentation
  • Fog lamps
  • Monitoring the energy that the luminaire uses
Step5Bar-code shipping tag
MP6507GR-Z
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Battery Powered
  • HTS Code
  • Technology
    Power MOSFET
  • Voltage - Supply
    2.7V~15V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N16
  • Function
    Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    15V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    Parallel
  • Analog IC - Other Type
    STEPPER MOTOR CONTROLLER
  • Output Configuration
    Half Bridge (4)
  • Current - Output
    700mA
  • Logic Function
    AND
  • Motor Type - AC, DC
    Brushed DC
  • Motor Type - Stepper
    Bipolar
  • Step Resolution
    1, 1/2
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm