  • MP6401DJ-25AD3-LF-P
MP6401DJ-25AD3-LF-P
advertisement
Manufacturer No:
MP6401DJ-25AD3-LF-P
HK JDW NO:
541-MP6401DJ-25AD3-LF-P
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Description:
Enable Fixed PMIC SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Quantity:
In Stock : 10723
Step5Bar-code shipping tag
MP6401DJ-25AD3-LF-P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • PSRR
    57dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    220mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    57dB
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Supplier Device Package
    TSOT-23-6
  • Weight
    36.003894mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    570mW
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Polarity
    Positive
  • Operating Supply Current
    80μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Quiescent Current
    155μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    155μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.22V @ 300mA
  • Max Input Voltage
    5.5V