  • MP20045DQ-15-LF-P
MP20045DQ-15-LF-P
advertisement
Manufacturer No:
MP20045DQ-15-LF-P
HK JDW NO:
541-MP20045DQ-15-LF-P
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MP20045DQ-15-LF-P
Description:
Enable, Power Good Fixed PMIC 8-VDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3079
Step5Bar-code shipping tag
MP20045DQ-15-LF-P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dropout Voltage
    140mV
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-QFN (3x3)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2010
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Control Features
    Enable, Power Good
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    110μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.28V @ 1A
  • PSRR
    56dB (1kHz)