  • MP2-SS240-51S1-TR30
MP2-SS240-51S1-TR30
advertisement
Manufacturer No:
MP2-SS240-51S1-TR30
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-MP2-SS240-51S1-TR30
Package:
Description:
MetPak™ MP2 Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold Beige 3.00μin 0.076μm 240 Positions Pitch: 0.079 2.00mm -55°C~125°C Bulk Board Edge, Through Hole, Right Angle
Step5Bar-code shipping tag
MP2-SS240-51S1-TR30
    Select All
  • Number of Rows
    5
  • Current Rating (Amps)
    1.5A
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Contact Finish
    Gold
  • Connector Style
    Futurebus+®
  • Connector Usage
    Backplane
  • Contact Finish Thickness
    3.00μin 0.076μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Mounting Type
    Board Edge, Through Hole, Right Angle
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C