  • MP2-S240-51H2-C-KR
MP2-S240-51H2-C-KR
advertisement
Manufacturer No:
MP2-S240-51H2-C-KR
HK JDW NO:
2-MP2-S240-51H2-C-KR
Package:
Description:
MetPak™ MP2 Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold Beige 30.0μin 0.76μm 240 Positions Pitch: 0.079 2.00mm -55°C~125°C Bulk Board Edge, Through Hole, Right Angle
Step5Bar-code shipping tag
MP2-S240-51H2-C-KR
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Edge, Through Hole
  • Mounting Type
    Board Edge, Through Hole, Right Angle
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    MetPak™ MP2
  • Feature
    Board Guide, Board Lock, Spacer
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    240
  • Number of Rows
    5
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    1.5A