  • MP2-H060-51P5-S-R30
MP2-H060-51P5-S-R30
advertisement
Manufacturer No:
MP2-H060-51P5-S-R30
HK JDW NO:
2-MP2-H060-51P5-S-R30
Package:
Description:
MetPak™ MP2 Series Header, Male Pins Press-Fit Gold Beige 3.00μin 0.076μm 60 Positions Pitch: 0.079 2.00mm -55°C~125°C Tube Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MP2-H060-51P5-S-R30
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polymer
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Feature
    Board Guide, Mating Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Press-Fit
  • Connector Type
    Header, Male Pins
  • Number of Positions
    60
  • Number of Rows
    5
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    1.5A