  • MP2-H024-41P1-S-TG30
MP2-H024-41P1-S-TG30
advertisement
Manufacturer No:
MP2-H024-41P1-S-TG30
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-MP2-H024-41P1-S-TG30
Package:
Description:
MetPak™ MP2 Series Header, Male Pins Press-Fit Gold Beige 30.0μin 0.76μm 24 Positions Pitch: 0.079 2.00mm -55°C~125°C Tube Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MP2-H024-41P1-S-TG30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    MetPak™ MP2
  • Published
    2007
  • Feature
    Board Guide, Mating Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Press-Fit
  • Connector Type
    Header, Male Pins
  • Number of Positions
    24
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Beige
  • Number of Rows
    4
  • Gender
    Male
  • Current Rating (Amps)
    1.5A
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    1.5A
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    2mm