  • MOX-F-022503FE
MOX-F-022503FE
advertisement
Manufacturer No:
MOX-F-022503FE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-MOX-F-022503FE
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
MOX-F-022503FE
Description:
Res Thick Film 250K Ohm 1% 25W 50PPM/C Bolt-On
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MOX-F-022503FE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Mounting Feature
    Brackets
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~180°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    Power-Mox
  • Size / Dimension
    0.770Diax3.000L 19.56mmx76.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50ppm/°C
  • Resistance
    250kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    20kV
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    25W
  • Voltage - Rated DC
    20kV
  • Max Power Dissipation
    25W