  • MNS2-9-IN-MA-020
MNS2-9-IN-MA-020
advertisement
Manufacturer No:
MNS2-9-IN-MA-020
Manufacturer:
Monnit
HK JDW NO:
516-MNS2-9-IN-MA-020
Package:
Module
Datasheet:
MNS2-9-IN-MA-020
Purchasing and Inquiry
MNS2-9-IN-MA-020 Overview
Current sensors are packaged in Module packages to ensure their safety. It is recommended that these current sensors supply a maximum current of 22.6mA.
MNS2-9-IN-MA-020 Features
Operating Temperature: -40°C~85°C
Mounting Type: Chassis Mount
Sensor Type: Current Sensor
Supply Voltage: 2V~3.8V
Sensing Current: 20mA
Module Package
MNS2-9-IN-MA-020 Applications
There are a lot of Monnit Corporation MNS2-9-IN-MA-020 Current Sensors applications.
  • Proving Switch
  • General purpose inverters
  • Frequency, Voltage, and Solar Inverters
  • Industrial Monitoring and Control Systems
  • Overcurrent Detection
  • Power supply management
  • Leakage Current Sensors
  • Electrical drives
  • Power factor correction
  • OEM Current Sensing
Step5Bar-code shipping tag
MNS2-9-IN-MA-020
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    2V~3.8V
  • Current - Supply (Max)
    22.6mA
  • Sensor Type
    Current Sensor
  • For Measuring
    DC
  • Current - Sensing
    20mA