  • MNGI10-250DFK
MNGI10-250DFK
advertisement
Manufacturer No:
MNGI10-250DFK
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-MNGI10-250DFK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MNGI10-250DFK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    997.903214g
  • Body Material
    Brass
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Scotchlok™
  • Published
    2000
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Yellow
  • Gender
    Female
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Body Plating
  • Insulation Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Insulation
    Non-Mating End Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Length
    23.876mm
  • Length - Overall
    0.940 23.88mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm