  • MMSZ8V2ET1
MMSZ8V2ET1
advertisement
Manufacturer No:
MMSZ8V2ET1
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MMSZ8V2ET1
Datasheet:
MMSZ8V2ET1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MMSZ8V2ET1
    Select All
  • Mount
    SOD-123
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    8.2V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MMSZ8V2
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    15Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    700nA @ 5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA