  • MMSZ6V2T1G
MMSZ6V2T1G
advertisement
Manufacturer No:
MMSZ6V2T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MMSZ6V2T1G
Datasheet:
MMSZ6V2T1G
Purchasing and Inquiry
MMSZ6V2T1G Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 3μA @ 4V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.3μA is the maximum reverse leakage current.Wdiodeh a zener current of 10mA, diode is highly flexible in terms of design.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).A peak reverse voltage of 3μA is recommended for this device to function fully.
MMSZ6V2T1G Features
reverse leakage current of 3μA @ 4V
3μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the zener current of 10mA
MMSZ6V2T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MMSZ6V2T1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MMSZ6V2T1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    6.2V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    MMSZ6V2
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    6.2V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    10Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 4V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Breakdown Voltage
    6.51V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    3μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    1.12mm
  • Length
    2.69mm
  • Width
    1.6mm