  • MMSZ5250BT1G
MMSZ5250BT1G
advertisement
Manufacturer No:
MMSZ5250BT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MMSZ5250BT1G
Datasheet:
MMSZ5250BT1G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MMSZ5250BT1G
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±5%
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Max Power Dissipation
    500mW
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MMSZ5250B
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    20V
  • Impedance
    25Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 15V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Test Current
    6.2mA
  • Reference Voltage
    20V
  • Breakdown Voltage
    25V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    1.12mm
  • Length
    2.69mm
  • Width
    1.6mm