  • MMSZ5250BS-7-F
MMSZ5250BS-7-F
advertisement
Manufacturer No:
MMSZ5250BS-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-MMSZ5250BS-7-F
Package:
SOD-123
Datasheet:
MMSZ5250BS-7-F
Purchasing and Inquiry
MMSZ5250BS-7-F Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100nA @ 15V.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 100nA.Zeners have a zener current of 100nA, so their design is highly flexible.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.To function properly, this device needs a reverse voltage peak of 100nA.
MMSZ5250BS-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 15V
100nA @ 15V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 100nA
MMSZ5250BS-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated MMSZ5250BS-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MMSZ5250BS-7-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.904468mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    25Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 15V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Test Current
    6.2mA
  • Reference Voltage
    20V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
  • Height
    1mm
  • Length
    2.7mm
  • Width
    1.4mm