  • MMSZ5250B-7-F
MMSZ5250B-7-F
advertisement
Manufacturer No:
MMSZ5250B-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-MMSZ5250B-7-F
Package:
SOD-123
Datasheet:
MMSZ5250B-7-F
Purchasing and Inquiry
MMSZ5250B-7-F Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 100nA @ 15V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.100nA is the maximum reverse leakage current.Zeners have a zener current of 100nA, so their design is highly flexible.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.Zener single diode is recommended that this device be reversed polarZener single diodey tested at 15V.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 100nA.
MMSZ5250B-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 15V
100nA @ 15V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 100nA
MMSZ5250B-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated MMSZ5250B-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MMSZ5250B-7-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    10.007382mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    MMSZ5250B
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    20V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    25Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 15V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Test Current
    6.2mA
  • Reference Voltage
    20V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
  • Reverse Test Voltage
    15V
  • Height
    1.35mm
  • Length
    3.85mm
  • Width
    1.7mm