  • MMK7.5105J50K01L4BULK
MMK7.5105J50K01L4BULK
advertisement
Manufacturer No:
MMK7.5105J50K01L4BULK
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-MMK7.5105J50K01L4BULK
Datasheet:
Description:
MMK 1μF Film Capacitor 5% Radial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MMK7.5105J50K01L4BULK
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    MMK
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 30
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    3916
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    30V
  • Height
    8mm
  • Length
    10mm
  • Width
    4mm