  • MMC10.2474K50A31TR16
MMC10.2474K50A31TR16
advertisement
Manufacturer No:
MMC10.2474K50A31TR16
HK JDW NO:
417-MMC10.2474K50A31TR16
Package:
Datasheet:
Description:
470nF Film Capacitor 10% SMD/SMT 50V-DC 30V-AC Polyester
Step5Bar-code shipping tag
MMC10.2474K50A31TR16
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 30, STANDARD: IEC 60384-19
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Rated AC
    30V
  • Case Code (Metric)
    1091
  • Case Code (Imperial)
    4036
  • Lead Pitch
    10.2mm
  • Height
    5.5mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    9.1mm