  • MMC10.2225J50A31TR16
MMC10.2225J50A31TR16
advertisement
Manufacturer No:
MMC10.2225J50A31TR16
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-MMC10.2225J50A31TR16
Package:
4036
Datasheet:
Description:
2.2μF Film Capacitor 5% 4036 SMD/SMT Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
MMC10.2225J50A31TR16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    4036
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 30
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    9.1mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    30V
  • Custom Capabilities
    Other Tolerance Available On Request
  • Height
    5.5mm
  • Length
    10.2mm