  • MMB-250-01
MMB-250-01
advertisement
Manufacturer No:
MMB-250-01
Manufacturer:
Essentra Components
HK JDW NO:
280-MMB-250-01
Package:
Datasheet:
MMB-250-01
Description:
RICHCO MMB-250-01MINI MOUNT BUTTON NT 2.5-5.6MM THICK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MMB-250-01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Hardware
  • Material
    Nylon
  • Published
    2005
  • Series
    Richco, MMB
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Mounting Button
  • Color
    Natural
  • Hole Diameter
    0.250 (6.35mm) 1/4
  • Outside Diameter
    12.7 mm
  • Head Diameter
    0.500 (12.70mm) 1/2
  • Rivet Length
    0.640 16.26mm
  • Grip Range
    0.098 ~ 0.220 (2.50mm ~ 5.59mm)
  • Length
    18.5mm
  • Panel Thickness
    5.588mm
  • Head Height
    0.087 2.21mm