  • MMA02040E1203BB300
MMA02040E1203BB300
advertisement
Manufacturer No:
MMA02040E1203BB300
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-MMA02040E1203BB300
Package:
MELF
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thin Film, 120kOhm, 0.1%,
Step5Bar-code shipping tag
MMA02040E1203BB300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Resistance
    120kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, PRECISION, RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Supply Voltage
    200V
  • Size Code
    1406
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    3.6mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    MELF
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    0.1%