  • MMA02040D7509BB300
MMA02040D7509BB300
advertisement
Manufacturer No:
MMA02040D7509BB300
HK JDW NO:
866-MMA02040D7509BB300
Package:
Conformal
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thin Film, 75Ohm, 0.1%,
Step5Bar-code shipping tag
MMA02040D7509BB300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    Conformal
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Resistance
    75Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, PRECISION, RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • Packing Method
    TR, Blister, 7 Inch
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Supply Voltage
    200V
  • Size Code
    1406
  • Rated Temperature
    70°C
  • Diameter
    1.4mm
  • Length
    3.6mm