  • MMA02040D1001BB100
MMA02040D1001BB100
advertisement
Manufacturer No:
MMA02040D1001BB100
HK JDW NO:
878-MMA02040D1001BB100
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MMA - Precision Series, Thin Film, 1kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 77
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
MMA02040D1001BB100
  • Package / Case
    MELF, 0204
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    MMA - Precision
  • Size / Dimension
    0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Packing Method
    TR, Blister, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Operating Supply Voltage
    200V
  • Size Code
    1406
  • Diameter
    1.4mm