  • MM3Z9V1T3G
MM3Z9V1T3G
advertisement
Manufacturer No:
MM3Z9V1T3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MM3Z9V1T3G
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
MM3Z9V1T3G
Purchasing and Inquiry
MM3Z9V1T3G Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 200nA @ 7V.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 9.1VV.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
MM3Z9V1T3G Features
reverse leakage current of 200nA @ 7V
200nA @ 7V is the maximum voltage (Tol)
MM3Z9V1T3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MM3Z9V1T3G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MM3Z9V1T3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Lifecycle Status
    LIFETIME (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Pin Count
    2
  • Impedance
    15Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 7V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    9.1V
  • Zener Voltage
    9.1V