  • MM3Z3V6ST1G
MM3Z3V6ST1G
advertisement
Manufacturer No:
MM3Z3V6ST1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MM3Z3V6ST1G
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
MM3Z3V6ST1G
Purchasing and Inquiry
MM3Z3V6ST1G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5μA @ 1V is required.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 3.36% is set.5μA is the maximum reverse leakage current.Design flexibility is enhanced by its zener current of 10mA.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
MM3Z3V6ST1G Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 10mA
MM3Z3V6ST1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MM3Z3V6ST1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MM3Z3V6ST1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    3.6V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MM3Z3V6
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.6V
  • Zener Voltage
    3.6V
  • Voltage Tol-Max
    3.36%
  • Voltage Tolerance
    3%
  • Zener Current
    10mA