  • MM08-60APO-ZUA
MM08-60APO-ZUA
advertisement
Manufacturer No:
MM08-60APO-ZUA
Manufacturer:
SICK, Inc.
HK JDW NO:
704-MM08-60APO-ZUA
Package:
Cylinder, Threaded - M8
Datasheet:
MM08-60APO-ZUA
Description:
10V~30V Cylinder, Threaded - M8 Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M8
Purchasing and Inquiry
MM08-60APO-ZUA Overview
MM08-60APO-ZUA Features
Operating Temperature: -25°C~75°C
Sensing Distance: 2.362 (60mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 1kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M8
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
MM08-60APO-ZUA Applications
There are a lot of SICK, Inc. MM08-60APO-ZUA Proximity Sensors applications.
  • Detect position
  • Display products
  • Anti-aircraft systems
  • Contact less switching
  • Rolling mills
  • Counter System
  • Air-conditioners
  • Wearables
  • TV
  • Collision detection on robots
Step5Bar-code shipping tag
MM08-60APO-ZUA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M8
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~75°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    PNP-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    2.362 (60mm)
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    1kHz