  • MLW3022-28-RB-1A
MLW3022-28-RB-1A
advertisement
Manufacturer No:
MLW3022-28-RB-1A
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-MLW3022-28-RB-1A
Package:
Datasheet:
MLW3022-28-RB-1A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLW3022-28-RB-1A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Actuator Material
    Polycarbonate
  • Terminal Material
    COPPER
  • Operating Temperature
    -10°C~50°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MLW
  • Published
    2012
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Additional Feature
    28 VOLT LAMPS
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC 3A DC
  • Orientation
    Vertical
  • Depth
    20mm
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Breadth
    16.6116 mm
  • Actuator Type
    Concave (Curved) - Illuminated
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    200000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    White
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    28VAC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, White
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Mechanical Life
    30,000 Cycles
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Illumination Type
    LED, Lamp
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    3A@250VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    3A@30VDC
  • Actuator Marking
    No Marking
  • Solderability
    HAND
  • Actuator Angle
    28 deg
  • Length
    25.5mm
  • Body Height
    16.1036mm