  • MLVA02V05C064
MLVA02V05C064
advertisement
Manufacturer No:
MLVA02V05C064
HK JDW NO:
255-MLVA02V05C064
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
MLVA02V05C064
Description:
VARISTOR 11V 0201
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLVA02V05C064
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    MLVA
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-CELF-R2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Circuits
    1
  • Diode Type
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Capacitance @ Frequency
    64pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    14V
  • Varistor Voltage (Min)
    8V
  • Varistor Voltage (Typ)
    11V
  • Maximum AC Volts
    4V
  • Maximum DC Volts
    5.5V
  • Breakdown Voltage-Min
    8V