  • MLH016BGP14D
MLH016BGP14D
advertisement
Manufacturer No:
MLH016BGP14D
HK JDW NO:
384-MLH016BGP14D
Package:
Cylinder, Metal
Datasheet:
MLH016BGP14D
Purchasing and Inquiry
MLH016BGP14D Overview
As a convenience, this transducer is included in Cylinder, Metal. Ensure reliable performance by setting the transducers' temperature to -40°C~125°C. With a supply voltage of 14V~30V, the transducers can operate efficiently. This can only be accomplished by connecting 3 pins to the transducers. Transducers working with 17mA supply current can function normally. In order for the transducers to work, the voltage discharged by them should be 10.25V. The current of the transducers should not exceed 17mA, otherwise it will be dangerous.
MLH016BGP14D Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: Cylinder, Metal
Operating Temperature: -40°C~125°C
3 Pins
MLH series
Operating Pressure: 232.06PSI (1600kPa)
MLH016BGP14D Applications
  • Air brake pressure monitoring
  • Altitude Control of Drones and Flying Toys
  • Kidney dialysis machines
  • Indoor navigation & localization (floor detection, elevator detection)
  • Navigation systems
  • Vertical velocity indication (e.g. rise/sink speed)
  • Internet of things
  • Air movement control
  • Barometers
  • Consumer applications
Step5Bar-code shipping tag
MLH016BGP14D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Metal
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    56.699046g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    MLH
  • Feature
    Amplified Output, Temperature Compensated
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Industrial Automation
  • Voltage - Supply
    14V~30V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Output
    0.25 V ~ 10.25 V
  • Output Voltage
    10.25V
  • Output Type
    Analog Voltage
  • Nominal Supply Current
    17mA
  • Max Supply Current
    17mA
  • Accuracy
    ±0.25%
  • Operating Pressure
    232.06PSI (1600kPa)
  • Pressure Type
    Vented Gauge
  • Port Style
    Threaded
  • Port Size
    Male - 1/4 6.35mm BSP