  • ML03510R1BAT2A
ML03510R1BAT2A
advertisement
Manufacturer No:
ML03510R1BAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-ML03510R1BAT2A
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
MLO™ 0.1pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.033W 1.60mmx0.84mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 14581
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ML03510R1BAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    630μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.838mm
  • Thickness (Max)
    0.029 0.74mm
  • Thickness
    736.6μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MLO™
  • Published
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.84mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1pF
  • Voltage - Rated DC
    50V