  • MKT1820715015
MKT1820715015
advertisement
Manufacturer No:
MKT1820715015
HK JDW NO:
886-MKT1820715015
Package:
Radial
Datasheet:
MKT1820715015
Description:
MKT1820 150μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKT1820715015
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT1820
  • Size / Dimension
    1.673Lx1.181W 42.50mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    37.4904mm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm
  • Length
    42.4942mm
  • Width
    29.9974mm