  • MKT1820310105
MKT1820310105
advertisement
Manufacturer No:
MKT1820310105
HK JDW NO:
886-MKT1820310105
Package:
Radial
Datasheet:
MKT1820310105
Description:
MKT1820 10000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1kV-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKT1820310105
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT1820
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.217W 18.00mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    5.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm